If in figure below R=200Ω and on connecting a 3 volt battery in the circuit, the barrier potential developed in diode is 0.5 volt, then the value of current in the circuit is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.2mA
b
8.25 mA
c
12.5 mA
d
15.5 mA
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that V=E−IR or IR=E−V⇒200I=3−0.5=2.5 or I=2.5200=12.5 mA