If the frequency of a wave is increased by 25%, then the change in its wavelength will be: (medium not changed)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20% increase
b
20% decrease
c
25% increase
d
25% decrease
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since, the medium has not changed, speed of wave remains same.⇒v = fλ = constantf1λ1 = f2λ2⇒ f1λ1 = (1.25f1)λ2 (∵ frequency increased by 25%)λ2 = λ11.25 ⇒λ2 decreases.% change in wavelength = λ1-λ2λ1×100λ1-λ11.25λ1×100 = 0.251.25×100 = 1005 = 20%