If graph between velocity and displacement of a particle performing SHM is shown. Find the acceleration when the particle is at half of maximum displacement from mean position.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 cm s−2
b
20 cm s−2
c
30 cm s−2
d
40 cm s−2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Speed v=ωA2−x2 and |a→|=ω2|x→|At x=0 , v=10 cm/s and also A= 2.5 cm .Therefore 10 = 2.5 ω ⇒ω=4rad/s Therfore a→=42×1.25 cm/s2 =20 cm/s2