If the intensity of electric field on the surface of a thin metallic charged spherical shell of radius 10 cm is 10 V/m, then potential at a distance 10 cm from the surface of the shell is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 volt
b
1.5 volt
c
1.2 volt
d
0.5 volt
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E=14π∈0QR2⇒Q4π∈0R=ERNow, V=14π∈0Q2R=12(Q4π∈0R)=12ER=12×10×0.1 V=0.5 V