If light of wavelength corresponding to maximum intensity emitted from a surface of hot body at temperature T1 is used to cause photoelectric emission from a metallic surface, then maximum kinetic energy of the emitted photo electron is 6eV, which is 3 times the work function of the metallic surface. If the light of wavelength of maximum intensity emitted from a surface of same body at temperature T2(T2=2T1) is used, the maximum kinetic energy of photoelectrons emitted is (in eV)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 14.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Case 1 : hcλ1=2eV+6eV⇒λ1=hc8eVCase 2 : hcλ2=2eV+KEmax⇒ λ2 λ1=T1T2=T2T=12 Wien's Displacement Law , λm∝1T λ2=λ12⇒λ2=hc16eV∴16eV=2eV+KEmax⇒KEmax=14eV