If the magnetic field of a plane electromagnetic wave is given by B=5×10−6sin[0.6×102x+0.5×1010t] then the speed of the wave is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.83×107m/s
b
0.83×108m/s
c
5.24×108m/s
d
5.24×109m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given equation is B=5×10-6sin(0.6×102x+0.5×1010t)TComparing the given equation with the equation of B=B0sin(Kx+ωt)Then K=0.6×102m−1 and ω=0.5×1010rad/sSpeed of the wave is V=ωK=0.5×10100.6×102=56×108 ⇒V=0.83×108m/s