If the magnetic field of a plane electromagnetic wave is given by B=1×10−6sin[0.4×102x+0.3×1010t]T. Then the speed of the wave is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.75×107m/s
b
0.75×108m/s
c
1.33×109m/s
d
1.33×107m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given equation is B=1×10−6sin[0.4×102x+0.3×1010t]TComparing the given equation with the equation of B=B0sin[Kx+ωt]Then K=0.4×102m−1 &ω=0.3×1010rad/sSpeed of the wave is V=ωK=0.30.4×1010102=34×108⇒V=0.75×108m/s