Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If the mass of the planet is 10% less than that of earth and radius of the planet is 20% greater than that of earth then the weight of 40kg person on that planet is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10 kg wt

b

25 kg wt

c

40 kg wt

d

60 kg wt

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Radius increased by 20%=RP=Re+20%Re==Re+20100Re=Re+0.2Re=1.2Re Mass decreased by 10%=MP=Me-10%Me==Me-10100Me=Me-0.1Me=0.9Me  g=GMR2⇒gαMR2 ⇒gPge=MPMeReRP2=0.9MeMeRe1.2Re2=0.91.44=0.625 ⇒gP=0.625ge ⇒WP=0.625mge⇒WP=0.625×40ge=25kgwt
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring