If mass of U235 =235.12142 amu, mass of U236 =236.1205 amu and mass of neutron = 1.008665 amu, then the energy required to remove one neutron from the nucleus U236 is about
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
75 MeV
b
9 MeV
c
1 eV
d
Zero
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(2)Energy required= Final rest mass energy - Initial rest mass energy= (235.12142 + 1.008665) - 236.1205] x 931 MeV= 0.009585 x 931 MeV=8.92 MeV ≃ 9 MeV.