If the maximum tolerable pressure variation in sound is 28 Pa at 1000 Hz. Find the amplitude of displacement (in μm). Given: Bulk modulus of medium B=1.4×105 Pa, density of the medium ρ=1.20 kg/m3 and speed of sound = 314 m/s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 10.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The displacement amplitude is A=ΔpmKBwhere K=2πλ=2πfvor A=v2πf⋅ΔpmB=3142×3.14×1000×281.4×105=1.0×10−5 m=10 μm