If maximum velocity with which an electron can be emitted from a photo cell is 4 x 108 cm / sec, the stopping potential is (mass of electron = 9 x 1031kg)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30 volt
b
45 volt
c
59 volt
d
Information is insufficient
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
vmax=4×108cm/sec=4×106m/sec.∴Kmax=12mvmax2=12×9×10−31×4×1062=7.2×10−18J=45eV.Hence, stopping potential Vo=Kmaxe=45eVe=45 volt.