If 200MeV energy is released per fission of U235 nuclei. Find the mass of U235 consumed (in mg) per day in a reactor of power 1MW assuming its efficiency is 80%.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.32.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy produced in one day =106×24×60×60 joule η=0.8= output energy input energy =106×24×60×60 input energy So input energy =106×24×60×600.8=10.8×1010 J Energy released in one fission =200×106×1.6×10−19=3.2×10−11 J No. of fissions per day =10.8×10103.2×10−11=3.375×1021 Mass of U235 consumed per day = no. of nuclei disintegrating per day × mass of U235=3.375×1021×235×1.67×10−27=1.324mg