If 2.5×10−6N average force is exerted by a light wave on a non-reflecting surface of 30cm2 area during 40 minutes of time span, the energy flux of light just before it falls on the surface is _____ W/cm2. (Round off to the Nearest Integer)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 25.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force exerted by light beam of intensity I when it falls on a non-reflecting surface of surface area A is F=ICA⇒I=FCAI=2.5×10−6×3×10830=2.5×10−6×10−1×108 =25W/cm2