If 100 N force is applied to 10kg block as shown in diagram, then acceleration produced for slab :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.65 m/s2
b
0.98 m/s2
c
1.2 m/s2
d
0.25 m/s2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let friction force between block and slab be f and both block move together with acceleration a.a=10040+10=f40⇒f=80NAs fmax=μs(10g)=0.6×(10×9.8)=58.8N which is less than 80 N, so there is slipping between block and slab. Therefore acceleration produced in slab=μk(10g)40=0.98m/s2