If one end of a wire is fixed with a rigid support and the other end is stretched by a force of 10N, then the increase in length is 0.5 mm. The ratio of the energy of the wireand the work done in displacing it through 1.5 mm by the weight is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
13
b
14
c
12
d
1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy stored in stretching a wireU=12Fl=12×10×0.5×10−3=2.5×10−3JWork done to displace it through 1.5 mmW=F×l=10×0.5×10−3=5×10−3JThe ratio of energy and work =UW=2.5×10-35×10-3=1:2
If one end of a wire is fixed with a rigid support and the other end is stretched by a force of 10N, then the increase in length is 0.5 mm. The ratio of the energy of the wireand the work done in displacing it through 1.5 mm by the weight is