If a particle of mass 0.6 g and having charge of 25 nC is moving horizontally with a uniform velocity 1.2 × 104 ms−1 in a uniform magnetic field, then the value of the magnetic induction is g=10 m s−2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Zero
b
10 T
c
20 T
d
200 T
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Particle will move with uniform velocity when its acceleration is zero.i.e., Fm =mg ⇒ mg=qvB⇒ B=mgqv = 0.6 × 10−3× 1025 × 10−9× 1.2 × 10−4=20 T
If a particle of mass 0.6 g and having charge of 25 nC is moving horizontally with a uniform velocity 1.2 × 104 ms−1 in a uniform magnetic field, then the value of the magnetic induction is g=10 m s−2