If R = universal gas constant, the amount of heat needed to raise the temperature of 2 mol of an ideal monatomic gas from 273 K to 373 K when no work is done is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100R
b
150R
c
300R
d
500R
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Q=ΔU=μCvΔT=μRγ−1ΔT=2×R53−1[373−273]=300R (as for monatomic gas γ=5/3 )