Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If the radius of Earth is 6000 km, what will be the weight of 120 kg body (in kg Wt.) if  taken to a height of 2000 km above sea level (i.e., surface of the Earth).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 67.5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

With usual notation, R = 6000 km, h = 2000 kmIf g and gh denote the values of acceleration due to gravity on the surface and at a height h, thenghg=R2(R+h)2=(6000)2(6000+2000)2=36×10664×106 or ghg=916Thus, the weight at a height of 2000 km        =916(120 kg)=67.5 kgwt
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring