If the resistivity of copper is 1.7×10−6Ω cm, then the mobility of electrons in copper, if each atom of copper contributes one free electron for conduction, is [The atomic weight of copper is 63.54 and its density is 8.96 g/cc]:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
23.36cm2 /Vs
b
503.03cm2 /Vs
c
43.25cm2 /Vs
d
88.0cm2 /Vs
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mobility of electron μ=σne-(1)also resistivity ρ=1σFrom Eqs. (i) and (ii) , we get μ=1neρHere, n = number of free electrons per unit volume n=N0×d atomic weight n=6.023×1023×8.9663.54=8.5×1022From Eqs. (iii) and (iv) , we get μ=18.5×1022×1.6×10−19×1.7×10−6∴μ=43.25cm2/Vs