If the rod is moving with a constant velocity of 12 cm /s then the power (in watt) that must be supplied by an external force in maintaining the speed is p mW . Find the value of p.( Given B=0.5 Tesla ,l=15cm,v=12cm/s, Resistance of rod RAB=9.0mΩ
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 9.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E=Bvli=ER=BvlRP=iE=BvlR×Bvl ⇒P =B2v2l2R=0.5×0.5×0.12×0.12×0.15×0.159×10−3=9×10−3 W