If a semiconductor photodiode can detect a photon with a maximum wavelength of 400nm, then its band gap energy is :Planck’s constant h=6.63×10−34J.s. Speed of light c=3×108m/s
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.1eV
b
3.1eV
c
2.0eV
d
1.5eV
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Band gap = Energy of photon = hcλ=12400/λ in AoBand gap = 4.14×10−15×3×1084×10−7ev=3.1ev
If a semiconductor photodiode can detect a photon with a maximum wavelength of 400nm, then its band gap energy is :Planck’s constant h=6.63×10−34J.s. Speed of light c=3×108m/s