If the speed of sound through hydrogen is 1280 m/s, what will be the speed of sound (in m/s) through a mixture of 4 parts by volume of hydrogen and 1 part of oxygen? Given density of oxygen is 16 times that of hydrogen
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 640.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If V is the volume of the mixture,Volume of hydrogen =45VAnd volume of oxygen =15VMass of oxygen =15VρO=V516ρH as ρO=16ρHTotal mass of the mixture, mmix =45VρH+V516ρH=4VρHDensity of mixture, ρm=4VρHV=4ρHThus, vmvH=ρHρm=14=12or vm=12vH=12×1280=640 m/s
If the speed of sound through hydrogen is 1280 m/s, what will be the speed of sound (in m/s) through a mixture of 4 parts by volume of hydrogen and 1 part of oxygen? Given density of oxygen is 16 times that of hydrogen