Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If the surface tension of water is 0.06 Nm-1, then the capillary rise in a tube of diameter 1 mm is ( θ=0° and g = 10 ms-2 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.22 cm

b

2.4 cm

c

3.12 cm

d

3.86 cm

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

h=2Trdg=2×6×10−25×10−4×103×10=2.4×10−2m=2.4cm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
If the surface tension of water is 0.06 Nm-1, then the capillary rise in a tube of diameter 1 mm is ( θ=0° and g = 10 ms-2 )