Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If the temperature of the hot body is increased by 50%. The percentage of amount of radiation emitted is increased by

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

50%

b

400%

c

250%

d

500%

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

let initial temperature of the hot body beT1=100K: temperature increased by 50%, then final temperature isT2=150K let initial energy radiated be  E1=E; final energy is E2     percentage increase of amount of radiation emitted=? ΔEE×100=? ΔE=E2-E1 from stefans law E=σT4 ⇒EαT4 ⇒E2E1=T2T14 ⇒E2E1=1501004 subtract 1 from each side E2E1-1=8116-1 E2-E1E1=81-1616 multiply by 100 both side , to get percentage ΔEE×100=6516×100=406%≈400%     percentage increase of amount of radiation emitted=400%
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring