If the terminal speed of a sphere of gold density =19.5kgm−3 is 0.2ms−1 in a viscous liquid density =1.5kgm−3, find the terminal speed of a sphere of silver density =10.5kgm−3 of the same size in the same liquid.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.133 ms−1
b
0.1 ms−1
c
0.2 ms−1
d
0.4 ms−1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
VT gold VT silver =19.5−1.510.5−1.5=2 [ Terminal velocity is proportional to the difference in the densities between the solid and the liquid.]VTS=0.1ms−1