If a transmitting antenna at the top of a tower has a height of 49 m and the height of receiving tower is 100 m . Calculate the maximum distance between them for satisfactory communication in LOS (Line Of Sight ) mode ( R=6400km ) is z×103m . Then z is(nearly)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0060.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given : hT=49m hR=100m R=6400×103m Using, d=dT+dR ⇒d=2RhT+2RhR =2×6400×1000×49+2×6400×1000×100 After simplification d=60×103m