If a transparent medium of refractive index μ = 1.5 and thickness t = 2.5 × 10–5 m is inserted in front of one of the slits of Young’s Double Slit experiment, how much will be the shift in the interference pattern? The distance between the slits is 0.5 mm and that between slits and screen is 100 cm
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 cm
b
2.5 cm
c
0.25 cm
d
0.1 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Shift in the fringe pattern x=(μ−1)t.Dd =(1.5−1)×2.5×10−5×100×10−20.5×10−3=2.5cm