If two anti-nodes are observed on either side of C, the frequency of the mode in which the rod is vibrating will be (y=2×1011N/m2, d=8×103kg/m3) length of the rod is 2.5 m
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1000 Hz
b
3000 Hz
c
7000 Hz
d
1500 Hz
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of the longitudinal waves in the rod =v=Y/d=2×1011/8000=5000 m/sThe wavelength of the wave for the mode of vibration in which 2 anti-nodes occur, is λ=1.253/4=53mHence frequency of vibration =n=Vλ=50005/3Hz=3000Hz