If 10000 V is applied across an X-ray tube, what will be the ratio of de Broglie wave length of the incident electrons to the shortest wavelength of X-ray produced ( em for electron is 1.8×1011Ckg−1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
0.1
c
0.2
d
0.3
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For the incident electron, 12mv2=eV or P=2mK=2meV∴ de Broglie wavelength, λ1=hp=h2meV Shortest X -ray wavelength λ2=hceV∴λ1λ2=1cV2em=1042×1.8×10113×108=0.1