If 120 V, 60 Hz AC voltage is applied to a circuit that consists of a 10 Ω resistor and a 20 H coil in series, then calculate the approximate value of current flowing in the circuit.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.016 A
b
0.16 A
c
0.48 A
d
0.80 A
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given to us : Resistance =10ΩInductance = 20 HVoltage = 120 VFrequency = 60 HzAngular frequency =ω=2πf=2π(60)ω=120πFor the given circuit we can calculate the inductive capacitance as:XL=ωL=2π×60×20 =2400 π Ω As, XL>>R⇒Z=XLI=VZ≃120π2400π=0.016A
If 120 V, 60 Hz AC voltage is applied to a circuit that consists of a 10 Ω resistor and a 20 H coil in series, then calculate the approximate value of current flowing in the circuit.