If voltage applied to an X-ray tube is increased from V = 10 kV to 20 kV, the wave length interval between Kα -line and cut off wavelength of continuous X-ray becomes three times. Take Rhce=13.6V,hc=12420 (eV−A°), where R is Rydberg constant, h is Planck's constant, c is speed of light in vacuum and -e is charge on electron.Mark the CORRECT statement(s).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Atomic no. of target metal used is 29
b
Cut-off wavelength when V = 20 kV is 1.2A0
c
Cut-off wavelength when V = 10 kV is 2 A0
d
Atomic no. of target metal used is 26
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let x be the wave length for Kα -lineλcut off=hceVInitially , λcut off=hceV1=1242010000A0=1.242A0Finally , λcut off=hceV2=1242020000A0=0.621A0Given : x−hceV2x−hceV1=3.................(1)Also, 1λ=R(Z−1)2(1−122)⇒x=43R(Z−1)2.........(2)Solving (1) and (2) , we get⇒ Z=29