If the voltage applied to an X-ray tube is increased to 1.5 times the minimum wavelength λminof an X-ray continuous spectrum shifts by ∆λ=26pm . The initial voltage applied to the tube is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
≈ 10 kV
b
≈ 16 kV
c
≈ 50 kV
d
≈ 75 kV
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
λmin=hceV1=λ1 and λ2=hce1V2∆λ=hce1V1-1V2 =26×10-2A Given V2 = 1.5 V1on solving we get V1 = 16000 volt = 16 kV