If voltage V = (100 ± 5) V and current 1= (10 ± 0.2) A, the percentage error in resistance R is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.2%
b
25%
c
7%
d
10%
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, voltage, V = (100 ± 5) VCurrent, I = (10 ± 0.2) AFrom Ohm's law, V = IR ⇒ Resistance, R =VIMaximum percentage error in resistance, ΔRR×100=ΔVV×100+ΔII×100=5100×100+0.210×100=5+2=7%