If we need a magnification of 375 from a compound microscope of tube length 150 mm and an objective of focal length 5mm, the focal length of the eye-piece, should be close to :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 mm
b
33 mm
c
22 mm
d
2 mm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Case-IIf final image is at least distance of clear visionM.P.=Lf01+Dfe⇒375=15051+25fe ⇒37530=1+25fe ⇒34530=25fe ⇒fe=750345=2.17cm⇒fe≈22mm Case-IIIf final image is at infinityM.P=Lf0Dfe=375 ⇒37530=25fe ⇒ fe = 750375 ⇒fe=2 cm⇒fe≈22 mm