The image produced by a concave mirror is one-quarter the size of object. If the object is moved 5 cm closer to the mirror, the image will only be half the size of the object. The focal length of mirror is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
f = 5.0 cm
b
f = 2.5 cm
c
f = 7.5 cm
d
f = 10 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In first case, if object distance is x, image distance = x/4. While it is 2nd case, object distance becomes (x - 5 cm) and image distance (x - 5 cm)/2. Using mirror formula, we get.In first case, 1f=-5xIn second case, 1f=-3x-5Solving we get, x = 12.5 cm and f = - 2.5 cm and hence |f| = 2.5 cm