Imagine that you are in a spacecraft orbiting around the earth in a circle of radius 7000 km (from the centre of the earth). If you decrease the magnitude of mechanical energy of the spacecraft - earth system by 10% by firing the rockets, then what is the greatest height you can take your spacecraft above the surface of the earth? [Re = 6400 km]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6400 km
b
540 km
c
2140 km
d
2000 km
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As we decrease the magnitude of mechanical energy of the spacecraft-earth system, it means we are increasing the energy of the spacecraft-earth system as the total energy of the bounded system is negative.As we change the energy, the circular orbit of the spacecraft will become elliptical. Let a be the semi-major axis of this new elliptical orbit. Efinal =−GMm2aEinitial =-GMm2r, where r=7000 kmGiven, -0.9GMm2r=−GMm2aa=r0.9=1.11rrmax=2a-r [where rmax is the distance corresponding to aphelion] =2.22r−r=1.22rRequired greatest height, h=rmax−Re=2140 km