An incandescent lamp consuming P = 54 W is immersed into a transparent calorimeter containing V = 103 cm3 of water. In 420 s the water is heated by 4oC. The percentage of the energy consumed by the lamp that passes out of the calorimeter in the form of radiant energy is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
81.5%
b
26%
c
40.5%
d
51.5%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power sent to heat the water in the calorimeterP′=msΔθt=VρsΔθt=103×10−6×103×4200×4420=40W Required ratio =P−P′P=54−4054=1454=26%