The incident intensity of an a horizontal surface at sea level from sun is about 1 kW/m2. Assuming that 50% of this intensity is reflected and 50% is absorbed, then the radiation pressure on this horizontal surface
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 × 10-6 pascal
b
10 × 10-6 pascal
c
2.5 × 10-6 pascal
d
1.25 × 10-6 pascal
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total radiation pressure on the surfaceP=I/2C+2I/2C=I2C+2I2C=3I2CP=32 x 10003 x 108=5 x 10-6 pascal