An inclined plane making an angle of 30° with the horizontal is placed in a uniform electric field of intensity 100 V/m. A particle of mass 1 kg and charge 0.01C is allowed to slide down from rest on the plane from a height of 1m. If the coefficient of friction is 0.2, then find the time taken (in second) by the particle to reach the bottom.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.32.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
R=mgcos30°+qEsin30°=1032+0.01×1002=53+0.5=9.16 N Frictional force Fs=μR=0.2×9.16=1.832 N Resultant force along the plane in the downward direction F=mgsin30°−(Fs+qEcos30°)=5−(1.832+0.01×100×1.7322)=5−2.698=2.3 N∴ Acceleration along the plane, f=Fm=2.3 m/sec2 Distance along the plane =1×cosec30°=2 ms=ut+(1/2)ft2,u=0∴t=(2 sf)1/2=(2×22.3)1/2=1.32sec