An inductance of 200π mH a capacitance of1πmF and a resistance of 10 ohm are connected in series with an ac source of 220 V, 50 Hz. The phase angle of the circuit is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
π3
b
π2
c
π4
d
π6
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Phase angle φ is tan-1 XL~XCR here XL=Lω= 200π 100π x10-3=20 ohm XC=1Cω=103πx(1100π) =10 ohm R = 10 ohm