An inductive coil has a resistance of 100 ohms. When an ac signal of frequency 1000 Hz is fed to the coil, the applied voltage leads the current by 450. What is the inductance of the coil?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 mH
b
3.3 mH
c
16 mH
d
5mH
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
here ϕ =450 and ω=2000π and R =100 ohms tanϕ= LωR Therefore L= Rω=1002000×3.14H =16 mH