An inductive coil has resistance of 100 W. When an ac signal of frequency 1000 Hz is fed to the coil, the applied voltage leads the current by 45°. What is the inductance of the coil?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2mH
b
3.3 mH
c
16 mH
d
5 mH
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Clearly, (XL)=RL×2×3.14×1000=100 or L=1002×3.14×1000H=15.9×10-3H=15.9mH≈16mH.