An inductor coil stores 32 J of magnetic field energy and dissipates energy as heat at the rate of 320 W when a current of 4 amp is passed through it. Find the time constant of the circuit when it is formed across an ideal battery.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
τ=0.2sec
b
τ=0.32sec
c
τ=0.5sec
d
τ=1sec
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Magnetic field energy stored=U=12Li232=12L(4)2 or L=4 Henry Power dissipated as heat is P=i2R320=42R or R=20ohm Time constant of circuit =τ=LR=420=0.2sec
An inductor coil stores 32 J of magnetic field energy and dissipates energy as heat at the rate of 320 W when a current of 4 amp is passed through it. Find the time constant of the circuit when it is formed across an ideal battery.