An inductor 20 mH, a capacitor 100μF and a resistor 50 Ω are connected in series across a source of emf, V=10 sin 314 t. The power loss in the circuit is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.79 W
b
0.43 W
c
2.74 W
d
1.13 W
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Impedance Z in an ac circuit isZ=R2+XC-XL2; where XC= capacitive reactance and XL= inductive reactance. Also XC=1ωC and XL=ωL∴Z=(50)2+1314×100×10-6-314×20×10-32 or Z=56Ω The power loss in the circuit is Pav=VrmsZ2R∴Pav=10(2)562×50=0.79 W