Initial speed of an α-particle inside a tube of length 4m is 1 kms-1. If it is accelerated in the tube and comes out with a speed of 9 kms-1, then the time for which the particle remains inside the tube is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 × 10-3 s
b
8 × 10-4 s
c
80 × 10-3 s
d
800 × 10-3 s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, initial speed, u = 1 kms-1 = 1000 ms-1Final speed, v = 9 kms-1 = 9000 ms-1By using the relation, v2 = u2 + 2as (9000)2=(1000)2+2×a×4⇒a=107 ms-2∴ The time for which the particle remains in the tube v = u + at ⇒ t=v-ua=9000-1000107=8×10-4 s