The initial velocity of a particle is u=(4i^+3j^) ms-1. It is moving with uniform acceleration a=(0.4i^+0.3j^) ms−2. The magnitude of its velocity after 10 s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 ms-1
b
4 ms-1
c
5 ms-1
d
10 ms-1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=u+at =(4i^+3j^)+(0.4i^+0.3j^)×10 =(8i^+6j^) ms−1The x and y components of velocity are vx = 8 ms-1 and vy= 6 ms-1. The magnitude of velocity v=vx2+vy2=(8)2+(6)2=10 ms−1
The initial velocity of a particle is u=(4i^+3j^) ms-1. It is moving with uniform acceleration a=(0.4i^+0.3j^) ms−2. The magnitude of its velocity after 10 s is