Initially, an electric heating element was consuming 300 W power working on a 110 V line. If the voltage of the line is changed to 220 V, then calculate the new power that will be consumed.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1080 W
b
1120 W
c
1160 W
d
1200 W
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power consumedP=V2R and P′=V12R∴P′P=V1V2∴P′=V1V2×P=2201102×300=4×300=1200W