The inner loop has an area of 5×10-4m2 and a resistance of 2Ω (figure). The larger circular loop is fixed and has a radius of 0.1 m. Both the loops are concentric and coplanar. The smaller loop is rotated with an angular velocity ω rad s-1 about its diameter. The magnetic flux with the smaller loop is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2π×10-6Wb
b
π×10-9Wb
c
π×10-9 cos ωt Wb
d
Zero
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Magnetic field due to larger loop=μ0I2r=4π×10-7×12×0.1T=2π×10-6TNow, magnetic flux linked with the smaller loop, ϕ=NBA cosωt=1×2π×10-6×5×10-4cos ωt=π×10-9 cos ωt weber