An insect trapped in a circular groove of radius 12 cm moves along the groove steadily and completes 7 revolution in 100 s. The linear speed of the insect is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.3 cm s-1
b
5.3 cm s-1
c
6.3 cm s-1
d
7.3 cm s-1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, r = 12 cm Frequency v = 7100HzThe angular speed of the insect isω = 2πv = 2π ×7100 = 0.44 rad s-1The linear speed of the insect isv = ωr = 0.44×12 = 5.3 cm s-1