At the instant a motorbike starts from rest in a given direction, a car overtakes the bike, both moving in the same direction as shown in figure. The speed-time graphs for motor bike and car are represented by OAB and CD respectively.Then,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
at t = 18 s, the motor bike and car are 180 m apart
b
at t = 18 s, the motor bike and car are 720 m apart
c
the relative distance between motor bike and car reduces to zero at t = 27 s and both are 1080 m far from origin
d
the relative distance between motor bike and car always remains same
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Distance travelled by motor bike at t = 18 ss1=12×18×60=540mDistance travelled by the car at t = 18 sS2 = 18 x 40 =720mThe separation between motor bike and car at t = 18 s is 720 - 540 = 180 mLet the separation between them decreases to zero at time t beyond 18 s. Hencesbike =540+60t and scar =720+40t∴scar −sbike=0Therefore,720 + 40 t = 540 + 60 tSolving we get, t = 9 s beyond 18 stotal time = 18 + 9 = 27 s from the start.Distance travelled by both sbike + scar = 1080 m